\(n_{Al}=\dfrac{5,4}{27}=0,2\left(mol\right)\\
pthh:2Al+3H_2SO_4\rightarrow Al_2\left(SO_4\right)_3+3H_2\)
0,2 0,3 0,3
\(V_{H_2}=0,3.22,4=6,72l\\
C\%_{H_2SO_4}=\dfrac{0,3.98}{200}.100\%=14,7\%\)